Niestety nie da się wyeliminować oszustów. Są wszędzie i branża pomocy w pisaniu dla studentów nie jest wyjątkiem. W sieci można znaleźć mnóstwo nieuczciwych ofert pisania i korekty prac. Cierpi na tym reputacja osób i serwisów rzetelnie przygotowujących zamawiane prace i projekty. Natomiast dla zleceniobiorców, największym ryzykiem są klienci, którzy po prostu nie płacą za wykonane usługi. W tym artykule jednak skupimy się na studentach, którzy zdecydowali się na płatną pomoc przy ich projektach. Podpowiemy, czego powinniśmy oczekiwać od serwisów oferujących pomoc w pisaniu i korekcie prac dyplomowych, na co zwracać uwagę podczas zlecenia oraz co zleceniodawca powinien mieć na względzie.

To, komu powierzyć napisanie pracy zależy od tego, jak dana firma realizuje zamówienia. Łatwo można to ocenić po stronie internetowej. Są strony, które zostały wyraźne zaprojektowane pod wyszukiwarkę Google i po przejrzeniu 10 -15 stron i wpisów można już wywnioskować, czy porady zawarte na blogu są poradami z prawdziwego zdarzenia, czy też jest to strona typowo komercyjna. Na typowo komercyjnej stronie zwykle jest niewiele tekstów, a za to dużo zdjęć i opcji do złożenia zamówienia. Przodują tutaj strony właścicieli rosyjskich, którzy dosłownie zdominowali słowa kluczowe typu: thesis writing service. W Polsce sytuacja jest lepsza niż na Zachodzie, gdyż oferty serwisów dla studentów są z uwagi na systemy antyplagiatowe nastawione na rzeczywiste pisanie prac, jednakże kuleje ich terminowość oraz jakość.

Typowy brak kwalifikacji

Jest to oszustwo raczej jakościowe niż finansowe, gdyż zwykle płacimy za usługę i coś tam w zamian dostajemy. Sama usługa jest jednak przeważnie bardzo niskiej jakości. Jeśli nasze zlecenie realizowała osoba pisząc cała prace od podstaw, wtedy wszystko zależy od kwalifikacji, doświadczenia i od podejścia do sprawy. Pisanie i korekta to ciężka praca, bardzo łatwo o pomyłkę merytoryczną albo „pomieszanie” pojęć i wtedy otrzymujemy tekst, który nie nadaje się do oddania albo publikacji. Częstą praktyką jest też odsprzedawanie gotowych prac albo dostosowywanie ich do kolejnych zamówień. Obecnie, po wprowadzeniu w Polsce tzw. Jednolitego Systemu Antyplagiatowego, nie ma najmniejszych szans, aby tego typu praca mogła stać się podstawą ukończenia studiów wyższych.

Warunki płatności

Warunki płatności też mają znaczenie. Nie ma znaczenia gdzie i na kogo jest konto wskazane do dokonania wpłaty. Natomiast ma znaczenie, jeśli:

  • Zostaliśmy poproszeni o zapłatę jeszcze przed ustalenie warunków
  • Zostaliśmy poproszeni o dokonanie wpłaty przed przedstawieniem naszych wymogów
  • Ewentualne poprawki nie są w cenie
  • Serwis napisze nam prace w 24 godziny

Właśnie ta ostatnia informacja jest największym ostrzeżeniem. Nie ma możliwości napisania pracy dyplomowej w czasie krótszym niż 3 tygodnie. I to tylko pod warunkiem, jeśli praca jest teoretyczna i nie wymaga zbyt dużego przeglądu literatury. Osoby korzystające z takich serwisów nie są świadome tej formy oszustwa i płacą za tekst wygenerowany komputerowo, który najczęściej trzeba w większości poprawić.

Praca zaliczeniowa pisana przez człowieka

Dziwnie to zabrzmi, ale bardzo dużo serwisów oferujących pisanie prac zaliczeniowych używa do tego sztucznej inteligencji. Dlatego trzeba uważać na oferty dużych firm, gdyż jest to bardzo swoista inwestycja i z reguły nie jest tania. Jest to szczególnie popularne na stronach usług oferowanych za granicą. W Polsce ten proceder na szczęście nie jest tak popularny i zwykle wzory prac są pisanie przez człowieka. Można to zaakceptować w przypadku korekty, formatowania albo poprawy błędów ortograficznych. Niestety sztuczna inteligencja na dzień dzisiejszy nie stworzy lepszego, niż wprawiony autor, wpisu na bloga, a już tym bardziej nie napisze za nas pracy dyplomowej. Oddana praca na pozór wygląda fachowo, jednak z punktu widzenia promotora i recenzenta – jest zupełnie bezwartościowa. Dlatego jeśli na jakiejś stronie znajda Państwo ofertę dostarczenie pracy magisterskiej czy licencjackiej w czasie krótszym niż 6-8 tygodni, to będzie to tekst generowany przez program komputerowy.

Brak współpracy z klientem

Pomoc w pisaniu prac lub ich korekcie i poprawie polega na stałej współpracy. Obie strony pozostają w kontakcie i starają się wprowadzić zmiany. Te zmiany przede wszystkim są potrzebne po ocenie promotora, który z reguły daje dodatkowe wskazówki. Kolejnym powodem do wprowadzenia zmian jest styl i to, jak piszący pojął temat. Dlatego ważne jest, aby klient zawsze otwarcie mówił o tym, czego jest za dużo w pracy, a czego za mało. Klient także powinien wziąć pod uwagę, że jeśli zdaje się na piszącego, wtedy musi zaakceptować podejście do tematu tej osoby.

Akceptacja odpowiedzialności przede wszystkim

Płatności w ratach, poprawki na żądanie, stały kontakt i co najważniejsze – zadawanie pytań. To wszystko świadczy o tym, że piszący prace dyplomowe na zlecenie akceptuje odpowiedzialność. Zadowolenie klienta nie oznacza tylko dostarczenia produktu na czas. Szczególnie gdy tym produktem jest praca zaliczeniowa. Osoby korzystające z serwisów dla studentów robią to z jakiegoś powodu. Przede wszystkim oczekują profesjonalizmu, bo chcą mieć wysokiej jakości prace zaliczeniową. Ufają, że dostaną pomoc przy formatowaniu albo korekcie, gdzie praca musi zostać przeczytana i poprawiona.

Dlatego tak ważne jest znalezienie odpowiedniego wykonawcy. Oszuści często próbują wyłudzić zaliczkę i nie mają zamiaru wykonać powierzonej im usługi. Jeszcze inni wykorzystują istniejące prace lub używają programów komputerowych do mieszania treści. Zlecenie pisanie i korekty prac dyplomowych może się okazać bardzo ryzykowne. Jednak wierzymy, że po przeczytaniu tego artykułu będą Państwo w stanie wybrać właściwą ofertę.


Kategorie: Opinie