Formatowanie techniczne pracy dyplomowej można wykonać „ręcznie”. Jednak przy dużych publikacjach lub pracach właśnie typu praca dyplomowa, jest to niepraktyczne. Trudno bowiem zapamiętać wszystkie tabele, wykresy i zdjęcia. Poza tym niejednokrotnie podpisy są zmieniane. Jest to więc niepotrzebne utrudnienie, które można usprawnić za pomocą funkcji „Wstaw podpis”. Dzięki tej funkcji w ciągu kilka sekund można wygenerować spis wykresów, tabel i rysunków.

W naszym poprzednim artykule z serii formatowanie pracy dyplomowej opisaliśmy korekty, jakich można dokonać w pracach zaliczeniowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej funkcjom, jakie oferuje nam Microsoft Word. Odpowiemy też na pytanie, dlaczego należy podpisywać rysunki, tabele i wykresy w pracy dyplomowej. Podpowiemy też, jak zrobić automatyczny spis tabel i rysunków w Microsoft Word.

Jak wstawić automatyczny podpis?

Załóżmy, że praca zawiera już rysunki i wykresy. Klikamy na wybrany element prawym przyciskiem myszy i wybieramy opcje „Wstaw podpis”. Z listy podpisu wybieramy odpowiedni element i dodajemy jego opis. Następnie wybieramy położenie podpisu (na górze lub na dole). Potwierdzamy klikając OK. Należy pamiętać by zawsze podać źródło oraz referencje, jeśli są wymagane.

Następnie podpisy można wykorzystać do utworzenia automatycznego spisu rysunków, wykresów i tabel.

word editor

Automatyczny spis tabel i rysunków w Microsoft Word

Gdy mamy już podpisane wszystkie elementy, przechodzimy do zakładki „Odwołania” i wybieramy „Wstaw spis ilustracji”. W sekcji „Ogólne” należy wybrać etykietę, której spis chcemy utworzyć, oraz format w jakim ma się ukazać.

microsoft word

Jeśli dokonujemy zmian w opisach, takich jak dodawanie, usuwanie, zmienianie lub przenoszenie podpisów, funkcja „Aktualizacja tabeli” odzwierciedli te zmiany w spisie ilustracji. Aby dopasować numery stron, należy wybrać „Aktualizacja numerów stron”, albo opcję „Aktualizacja całego spisu”, jeśli przeniesiono ilustracje lub zmieniono podpisy.

Dlaczego należy podpisywać rysunki, tabele i wykresy w pracy dyplomowej?

Tabele, wykresy i ilustracje zawsze muszą być opisane, niezależnie od rodzaju pracy. W pracach magisterskich i zaliczeniowych jest to o tyle ważne, że graficzna prezentacja oddaje nieocenione zasługi zarówno piszącemu, jak i czytającemu. Wyniki powinny zawsze być przedstawione graficznie, gdyż wtedy można szybko zrozumieć ich naturę. Wszelkie zależności najczęściej są prezentowane jako funkcja z użyciem wykresów i ilustracji.

Jeśli zatem patrzymy na jakiś zestaw wyników albo wykres przedstawiający zależność, musi to być opisane tak, aby nie było wątpliwości, co jest przedstawione. Dlatego grafika użyta w tekście zawiera zawsze tytuł z numerem, opis i źródło pochodzenia danych albo całej grafiki, W ten sposób nie ma potrzeby, by co chwile wracać do tekstu, aby odszukać interesujący nas fragment. Jak to mówią-jeden wykaz graficzny jest wart tyle, co tysiąc słów.

Formatowanie techniczne pracy dyplomowej to trudne zadanie które wymaga uwagi i skupienia. Dodatkowo można popełnić mnóstwo błędów. Jest to również czasochłonne i średnio przygotowanie do druku całej pracy zajmuje to 5 do nawet 8 godzin. Jeśli chcą mieć Państwo pewność, że wasza praca dyplomowa będzie wolna od błędów i jednocześnie będzie spełniać wszystkie wymogi techniczne, zapraszamy do kontaktu już dziś! Korzystając z usług naszego serwisu mają Państwo gwarancję najwyższej jakości. Więcej szczegółów znajdą Państwo w sekcji Usługi edytorskie.

Źródło: Poradnik Komputerowy
Źródło: Microsoft Office Support