Pisanie i wysłanie wiadomości e-mail jest sztuką w dosłownym znaczeniu. Pisząc maila do znajomych najczęściej nie przywiązujemy większej wagi do zawartej formy wypowiedzi. Ważne, żeby informacja dotarła możliwie szybko. Nad tym, jak powinien wyglądać oficjalny email, zastanawiamy się zwykle dopiero, gdy przychodzi nam skontaktować się z promotorem lub jakimś urzędem.

Jeśli poważnie myślisz o kontynuacji nauki i zdobyciu dyplomu, będziesz zmuszony, aby skontaktować się z profesorami, z którymi chcesz współpracować. Pierwsza taka sytuacja to wybór promotora i tematu pracy dyplomowej. Ten rodzaj wprowadzającego, „zimnego” e-maila jest niczym innym niż zwróceniem na siebie uwagi i rozpoczęciem dyskusji. Zatem jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie i wyróżnić się z tłumu, przeczytaj do końca ten artykuł. Zebraliśmy w nim kilka rzeczy, o których należy pamiętać, wysyłając wiadomość e-mail do potencjalnych promotorów, aby zwiększyć swoje szanse na uzyskanie odpowiedzi.

Krótko, zwięźle i na temat

Profesorom brakuje czasu i codziennie otrzymują mnóstwo e-maili. W rezultacie często przeglądają wiadomości i krótkie są dla nich szybsze do przeczytania i udzielenia odpowiedzi. Jeśli napiszesz długi e-mail, istnieje większe prawdopodobieństwo, że profesor odłoży jego przeczytanie „na później”.

Przedstaw się i powiedz, skąd się wziąłeś

Pamiętaj, aby wspomnieć kim jesteś i czy już się nie spotkaliście. Jeśli zostałeś do nich skierowany, powiedz przez kogo i kto polecił profesora. A może słyszałeś, jak profesor przemawia na konferencji lub na wykładzie? Nie bój się przyznać, że podzielasz jego opinie lub byłeś pod wrażeniem charyzmy.

Najzwyczajniej w świecie powiedz czego chcesz

Czy kiedykolwiek dotarłeś do końca wiadomości e-mail i nadal nie masz pojęcia, czego od nadawcy chciałeś? Nie wysyłaj tego typu wiadomości do profesora. Wyraźnie określ, jakie są twoje intencje i oczekiwania. Zadaj bezpośrednie pytania, takie jak: „Czy przyjmiesz nowych doktorantów jesienią?” Na takie pytania łatwiej odpowiedzieć, co zwiększa prawdopodobieństwo, że profesor odpowie na twój e-mail.

Powiedz coś o sobie

Gdy zapytasz, czy możesz z nimi pracować, krótko przedstaw się w jednym lub dwóch zdaniach. Oprócz tego, gdzie studiujesz, przedstaw swoje zainteresowania badawcze, dlaczego interesujesz się pracą tego profesora i co możesz wnieść do projektu. Powinieneś również dołączyć swoje CV.

Tytuł wiadomości powinien być jej streszczeniem w jednym zdaniu

Celem tematu jest poinformowanie czytelnika, o czym jest ten e-mail. Użyj tematu, takiego jak „Zapytanie od przyszłego studenta” lub „Potencjalny kandydat zainteresowany twoim laboratorium”, aby wzmocnić CTA.

Podziękuj im za poświęcony czas

Zakończenie e-maila podziękowaniem profesorowi za poświęcony czas jest sposobem na okazanie szacunku. Użyj profesjonalnych i oficjalnych zwrotów grzecznościowych.

Przypomnij o sobie

Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi od profesora w ciągu tygodnia, możesz wysłać łagodnego e-maila z prośbą o odpowiedź. Jeśli nadal nie otrzymasz odpowiedzi, najlepiej zrób to, co powinieneś był zrobić na samym początku: przejść się do biura o poprosić o kilka minut rozmowy.


laptop writing

Formatowanie pracy dyplomowej – tabele, rysunki i wykresy

Formatowanie techniczne pracy dyplomowej można wykonać „ręcznie”. Jednak przy dużych publikacjach lub pracach właśnie typu praca dyplomowa, jest to niepraktyczne.


learning pen book

Co zyskujesz zlecając pisanie prac magisterskich i dyplomowych?

Pisanie pracy dyplomowej jest dla wielu osób przykrą koniecznością, która jednak musi zostać wykonana. Nagrodą jest pozytywne zakończenie studiów oraz dyplom, który otworzy nam drzwi do kariery.

Kategorie: Opinie