Wielokrotnie na naszym blogu mówiliśmy już o tym, jak ważny jest wybór promotora. Promotor ma duży wpływ na przebieg pisania pracy magisterskiej oraz jej obronę. Gdy podejmiesz złą decyzję, ten proces może stać się wyjątkowo długi i uciążliwy. Zdarza się również, że jest on wręcz niemożliwy do zrealizowania. Co zrobić, jeżeli okazało się, że popełniłeś błąd i chciałbyś zmienić promotora pracy dyplomowej?

Zmiana promotora czy najpierw zmiana tematu?

Zanim zaczniemy obwiniać promotora za brak postępów, warto przyjrzeć się samej pracy magisterskiej. Może ustalony plan nie jest efektywny albo wręcz mało realny? Czy w ogóle promotor bierze aktywny udział projekcie i udziela pomocnych rad? Może problem leży w metodologii? Przyczyną słabych postępów może być źle wybrany temat pracy dyplomowej. Warto wtedy zastanowić się nad dwoma nowymi tematami i przedstawić je promotorowi. Jeśli jednak dalej nic się nie zmienia, wtedy należy przeanalizować sytuacje z perspektywy złego wyboru promotora.

Przyczyny zmiany promotora

Przyczyny zmiany promotora są głównie subiektywne. Pracując z wieloma ludźmi, na pewno trafi się ktoś, kto jest antypatyczny albo ma odmienne poglądy. Jeśli pech chciał, że tą osobą jest promotor, wtedy warto zastanowić się, czy:

 • zna i rozumie temat,
 • pomaga i weryfikuje pomysły,
 • krytykuje Twoje pomysły bez przedstawienia własnych,
 • zmienia koncepcje pracy w trakcie pisania,
 • wymaga wielu poprawek merytorycznych,
 • nie sprawdza i nie koryguje pracy,
 • spóźnia się lub nie przychodzi na seminarium,
 • okazuje swoją wyższość lub niczym nieuzasadnioną antypatię,
 • nie odpisuje na maile

Współpraca z nieodpowiednim promotorem szybko źle się odbije zarówno na tobie, jak i pracy zaliczeniowej. Spowolni przygotowanie kolejnych rozdziałów, przez co najprawdopodobniej nie będzie możliwa obrona pracy w pierwszym terminie.

Jak zmienić promotora pracy zaliczeniowej?

Gdy już decyzja zmiany promotora została podjęta, zadaj jedno dodatkowe pytanie: czy warto? Jeśli twoja praca jest już bardzo zaawansowana, może lepiej po prostu uzbroić się w cierpliwość i przemęczyć te kilka miesięcy. W przeciwnym wypadku, każda uczelnia dopuszcza taką możliwość, dlatego też w regulaminie będą zawarte zasady i opisane procedury całego procesu. Warto zapoznać się z formularzem oraz przygotować uzasadnienie zmiany promotora.

Zmiana promotora może nastąpić na wniosek studenta, po akceptacji dotychczasowego i proponowanego promotora. Zgodę na dokonanie zmiany promotora wyraża dziekan po konsultacji z kierownikiem(ami) właściwych katedr (zakładów)”

Co należy zrobić, aby cieszyć się współpracą z nowym promotorem?

 1. Działaj szybko, przed Tobą jeszcze prawdopodobnie zmiana tematu i całej koncepcji pracy, więc każdy dzień opóźnienia oddala Cię od obrony.
 2. Uzyskaj podpisy dwóch promotorów. Musisz mieć zgodę nowego, który weźmie Cię pod swoje skrzydła, jak również obecnego, którego chcesz zmienić.
 3.  Złóż podanie do dziekanatu.
 4.  Zgoda dziekana. Podanie z dwoma podpisami kierowane jest do rozpatrzenia przez dziekana, jeżeli nie ma przeciwwskazań, jest to decyzja pozytywna.

Czy i jak trzeba się przygotować na zmianę promotora?

Generalnie jest to nieprzyjemna sytuacja, ale przed zmianą trzeba się upewnić, że to będzie zmiana na lepsze. Może też się zdażyć, że tą decyzją wejdziemy komuś na ambicje i po złości lub z zemsty nie dopuści do obrony, lub skutecznie utrudni cały proces dyplomowania. Wszak promotor jest także człowiekiem, który może być złośliwy lub mściwy. Dlatego zadbaj o te trzy rzeczy:

 1. Znajdź nowego promotora i uzyskaj potwierdzenie, że zgodzi się Cię przyjąć (Najlepiej idź do niego z podaniem o zmianę promotora i poproś o podpis)
 2. Przygotuj nowy temat pracy dyplomowej
 3.  Sprawdź czy godziny seminariów, konsultacji nowego promotora będą Ci odpowiadać.

Jak powiedzieć swojemu promotorowi, że chcesz go zmienić?

Można poprosić o kilka minut rozmowy i powiedzieć wprost, w czym problem. Czasami tez wystarczy wysłać wiadomość. Jednak najprawdopodobniej każdy będzie chciał wiedzieć, dlaczego podjąłeś taka decyzje. Jeśli nie chcesz być do końca szczery lub po prostu masz obawy co do potencjalnej reakcji, możesz użyć jednego z poniższych argumentów.

 1. Wybrałeś nowy temat, który jest który nie jest zbieżny ze specjalizacją obecnego promotora.
 2.  Pracujesz, ogólnie jesteś bardzo zajętym człowiekiem i godziny konsultacji nowego promotora bardziej Ci odpowiadają (I tu podajesz godziny seminarium, konsultacji sprawdzone wcześniej)
 3.  U innego promotora będziesz miał szanse kontynuowania problemu badawczego rozpoczętego na licencjacie 

Oczywiście, najlepiej chyba powiedzieć wprost, w czym rzecz. Zawsze jest szansa na sprowokowanie szczerej dyskusji i może wtedy niechcący cos się zmieni na lepsze. Z reguły wykładowcy mają podobne doświadczenia, więc będą widzieć, jak się zachować. Druga sprawa to czas. Nie mają za bardzo ani czasu, ani ochoty na przepychanki wiec najprawdopodobniej dostaniesz ten podpis, żeby było jak szybciej po sprawie.

Problemy ze zmianą promotora

Jeżeli mimo Twoich racjonalnych argumentów promotor nie wyraża zgody na to, abyś swoją prace przygotowywał u innego wykładowcy to pozostają Ci dwie opcje:

 • Pokornie posypać głowę popiołem i zostać u obecnego promotora starając się mu nie podpaść (Co już niestety zrobiłeś i możesz się przygotować na gorsze traktowanie).
 •  Iść do Prodziekana do spraw studenckich lub do Prorektora do spraw studenckich, rzeczowo wyjaśnić im sytuacje i poprosić o interwencję.

Życzymy każdemu, aby nigdy nie musiał zmieniać promotora i przechodzić przez ten stresujący proces. Dlatego już na pierwszym roku warto zacząć przyglądać się wykładowcą i zbierać opinie na ich temat.
Jeżeli jednak współpraca jest trudna i promotor nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, wtedy im szybciej zareagujemy, tym mniej na tym ucierpi cały nasz projekt.

Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi”

 Albert Camus

laptop desktop frustrated man

Jak zmotywować się do pisania pracy dyplomowej?

Pisanie pracy magisterskiej, licencjackiej lub dyplomowej to taka sama zmora dla każdego studenta, tylko w różnej skali.


students

Czy warto korzystać z pomocy w pisaniu prac dyplomowych?

Wiele osób postrzega pisanie prac dyplomowych na zlecenie jako dość kontrowersyjne. Wynika to pewnie z przekonania, że osoby (w szczególności studenci) korzystający z pomocy w pisaniu prac zaliczenieniowych oszukują i idą na tzw. łatwiznę.

Kategorie: Opinie