Wybór promotora to bardzo istotna sprawa i warto od tego zacząć wybór tematu naszej pracy. Dostępność materiałów, własnie umiejętności oraz ambicje, jak i atrakcyjność samego tematu pracy magisterskiej, mają znaczący wpływ na nasz wybór. Jednak nasz promotor, jego ekspertyza, zaangażowanie i podejście do studentów zadecyduje o sukcesie albo porażce.

Wspominamy na naszym blogu, że uczelnie nie przygotowują studentów do pisania i obrony prac dyplomowych. Jest to dodatkowe obciążenie dla studentów, którzy i tak mają ogrom pracy. Do tego brak współpracy, a czasem i kontaktu z promotorem pogarsza sprawę. Niewłaściwy wybór promotora może mieć spore konsekwencje takiej jak przełożenie terminu oddania pracy bądź jej obrony, a czasem nawet ukończenie studiów bez otrzymania tytułu. W tym wpisie dzielimy się doświadczeniami i podpowiadamy jak uniknąć przykrych sytuacji.

Co należy do zadań promotora?

Są tacy, którzy mieli w swoim akademickim życiu kilku promotorów i z perspektywy czasu cieszą się, że byli to ludzie trochę mniej zaangażowani i pomocni. Niektórzy studiowali na kilku kierunkach zaocznych i skrupulatne sprawdzanie utrudniałoby im życie. Takim studentom łatwiej sprostać wymaganiom, gdy mają wolną rękę i tylko delikatne wsparcie promotora. Inaczej mówiąc, im mniej wymaga, tym lepiej. Niektórzy tez uważają ze studia to nie szkółka, żeby prowadzić studenta za rękę i sprawdzać po nim każde zdanie. Chyba że ktoś ma problem z mobilizacją do pracy i wymagający promotor ma zapewnić, żeby w ogóle coś się działo w temacie pisania. Ale z drugiej strony nie na tym powinna polegać jego rola. Co należy do zadań promotora?

  • prowadzenie seminarium dyplomowego, podczas którego ma przygotować studentów do samodzielnego napisania pracy dyplomowej;
  • pomaganie w wyborze tematu, literatury przedmiotu, stawianiu tez, konstruowaniu koncepcji badawczej, ilościowej i jakościowej analizie wyników oraz opracowaniu wniosków z badań;
  • odpowiadanie za merytoryczną poprawność pracy;
  • sprawdzanie poszczególnych etapów pracy;
  • wskazywanie błędów i zaznaczanie koniecznych poprawek.

Jak widać, to są założenia czysto teoretyczne i w praktyce wszystko zależy od tego, jakim typem człowieka jest nasz promotor.

Typy promotorów

W większości uczelni student nie jest z automatu przypisany do danego promotora i może wybrać upatrzoną wcześniej osobę. Listy dostępnych promotorów są dostępne wcześniej i jest to najlepszy moment, aby przeanalizować dostępne kandydatury. Z doświadczenia wielu studentów, nożna śmiało powiedzieć, że promotorzy dzielą się na dwie zasadnicze grupy – „znający” i „nieznający” temat. Potem można się im przyjrzeć bliżej by określić, czy są (albo będą) wymagający, lub nie.

Znający temat i wymagający

Ten typ promotora zawsze pomoże, jednak nie poprowadzi za rękę. Ma w ofercie wiele dyskusji i merytorycznych i dużą liczbę poprawek i na pewno sprawdzi znajomość tematu swoich studentów i na bieżąco obserwuje postępy. Idealny dla osób ambitnych, interesujących się danym tematem i chcących stworzyć naprawdę dobrą pracę.

Znający temat i niewymagający

Zazwyczaj osoba posiadająca wysoki stopień naukowy i duże osiągnięcia pozauczelniane. Bardzo dobrze zna temat i jest w stanie dużo podpowiedzieć i pomoc, jednakże zwykle tego nie robi. Nie przykłada wagi do szczegółów, dlatego może wysoko ocenić świetny pomysł czy innowacyjne badania, ale przymknie oko na źle przypisy lub interpunkcje.

Nie znający tematu i wymagający

Ten typ najczęściej zajmuje się inną dziedziną naukową, ale proboje się pokazać jako ekspert. Można się spodziewać wielu zmian koncepcji i planu pracy, a nawet tematu. Czasami nawet po napisaniu całej pracy może też stwierdzić, że jednak trzeba zmienić temat. Z reguły tez nie oferuje pomocy merytorycznej, tylko masę poprawek.

Nie znający tematu i niewymagający

Promotor nie zna się na temacie pracy i nie wymaga tego samego od swoich studentów. Bardzo często chce od razu otrzymać całą pracę, z której może przeczyta wstęp i zakończenie. Dobry wybór dla osób pragnących jak najłatwiej i bez żadnego wysiłku napisać i zaliczyć pracę dyplomową.

Kilka praktycznych porad

Niektóre z uczelni pozwalają studentom na samodzielny wybór promotora. Ale czasami po tym, jak już dokonaliśmy wyboru, okazuje się, że nie był on najlepszy. Dlatego można spróbować podejść inaczej do sprawy.

Czy promotor zna się na zagadnieniach w temacie, na który pisana jest praca?

Może właśnie tak się złożyło, że wykładowca ma braki w danej dziedzinie albo po prostu nie lubi wybranego tematu i uważa go za nudny. Może kiedyś oblał z tego egzamin albo nie powiodły się badania pod jego nadzorem i nie chce o tym pamiętać. Pamiętajmy, że promotor też jest człowiekiem, ma swoje preferencje i emocje z tym związane.

W takim przypadku można rozwiać swoje wątpliwości na konsultacjach z innym pracownikiem naukowym (jeśli to jego/jej pasja, z chęcią poświęci swój czas). Ważne jest jednak, żeby promotor nie odebrał tego jako obrazę. Trzeba tez uważać, żeby nie stawiać wykładowcy w niezręcznej sytuacji, aby nie stwierdził z przerażeniem, że kompletnie nie ma pojęcia, o czym się do niego mówi. Może też się okazać, że nie ma całkowicie nici porozumienia między promotorem a studentem. Wtedy może dojść do odwrotnej sytuacji, w której student będzie namawiany do zmiany tematu na taki, który bardziej odpowiada wykładowcy.

Kontakt telefoniczny zamiast mailowego

Może się tak niefortunnie zdarzyć, że promotorzy są potrzebni swoim studentom właśnie wtedy, kiedy nie są dostępni. W tym czasie mogą być na zwolnieniu lekarskim, konferencji albo po prostu na urlopie i nie ma możliwości szybkiej konsultacji. Wtedy można spróbować innej formy kontaktu. Jest to o tyle ryzykowne, że trudno przewidzieć reakcje danej osoby. Niektórym wykładowcom nie przeszkadza telefon do domu, jeśli naprawdę jest coś ważnego do przedyskutowania. Ale są też ludzie, którzy wyjątkowo nie tolerują żadnej formy kontaktu, gdy są na urlopie lub zwolnieniu. 

Czy odpisuje na maile od studentów?

Albo inaczej – czy ten typ odpisuje na maile? Może po prostu nie odpisuje wcale albo odpisuje zdawkowo. Wtedy warto wybrać się osobiście, najlepiej bez uprzedzenia.

Czy można uzyskać informację, gdzie i kiedy przyjmowani są studenci?

Niektórzy planują swój czas i wyznaczają dni i godziny spotkań. Warto się tym zainteresować i wiedzieć, kiedy są z góry ustalone terminy spotkań. Warto mieć takie informacje uwzględnione w planie zapasowym na wypadek, gdyby zaistniała nagła potrzeba konsultacji.

Osobiste relacje z promotorem

Niektórzy promotorzy wymagają obecności na zajęciach. Mogą wiec unikać kontaktu ze studentem, który nie chodzi na ich seminaria regularnie. Każdy z nas tez ma swoje sympatie i antypatie. Zasada jest prosta – albo się kogoś lubi, albo nie. Jeśli zaistniała sytuacja, w której trudno dojść do porozumienia, najlepiej jest wtedy zmienić promotora. Nie jest to idealna sytuacja, ale w końcu obie strony mają swoje cele i zadania, wiec należy sprawę potraktować bez emocji.

Kategorie: Opinie