Wybór odpowiedniego tematu pracy magisterskiej to bezsprzecznie najważniejszą decyzja związana z jej pisaniem. Od tematu właśnie będzie zależał cały proces pisania i przygotowania materiałów. Jeśli zdarzyło Ci się spędzać długie godziny na szukaniu tematu pracy magisterskiej, to dlatego, że nic Cię nie interesowało i nie miałeś pomysłu na dalszą naukę. Każdy student staje przed jakimś dylematem związanym z wyborem tematu dyplomowej. Przeważnie mamy do czynienia z 2 sytuacjami. Większość studentów ma dylemat, bo w zasadzie pasowałby im każdy temat, ale nie wiedzą skąd wziąść pomysł. Są jednak i tacy, którzy napisaliby z chęcią kilka prac i utonęli w morzu wiedzy, a najtrudniejsze dla nich to wiedzieć, od czego zacząć. Czy wybór tematu zawsze jest trudną kwestią?

Konsekwencje wyboru niewłaściwego tematu pracy licencjackiej lub magisterskiej

Jeśli wybrany temat pracy dyplomowej okaże się niewłaściwy z jakiego kolwiek powodu, na dobrą sprawę mamy dwie opcje. Można pisać albo próbować zmienić bądź modyfikować koncept oraz plan pracy. Trzecia opcja to przerwanie studiów i są studenci, którzy podejmują taka właśnie decyzje. Przechodzenie przez taki proces, jakim jest pisanie pracy magisterskiej, jest bardzo męczące. Gdy musimy do tego zmuszać się do czytania i wysiłku umysłowego, mamy dodatkowo utrudniona sprawę i przysporzy to nam tylko wiele przykrych utrudnień. Wytrwać teoretycznie każdy może, jednak pisząc na sile, nie osiągniemy oczekiwanego poziomu merytorycznego i napiszemy słabą pracę. A zatem jest realna szansa, że te wysiłki pójdą na marne.

Modyfikowanie konceptu i planu pracy w trakcie pisania ma swoje wady. Przede wszystkim można łatwo zgubić sens i przedstawić nietrafne wnioski, najprawdopodobniej poprzez nietrafne formułowanie hipotezy albo pytania badawczego. Często też takie zmiany muszą być odzwierciedlane w innych częściach pracy, więc trzeba odnaleźć odpowiednie fragmenty tekstu i je modyfikować. Opóźnienia będą wiec nieuniknione. Czasem też wymagane zmiany nie będą możliwe do wdrożenia.

Kiedy wybrać temat pracy licencjackiej lub magisterskiej?

Jest wiele porad i pomysłów na to, kiedy najlepiej wybrać temat pracy zaliczeniowej. Jednak na to pytanie jest tylko jedna, właściwa odpowiedz: jak najszybciej. Na pierwszym roku już można rozwinąć zainteresowania i rozszerzać horyzonty. Bo jak wszyscy wiemy, tematów prac zaliczeniowych się nie wymyśla, tylko znajduje. Wiec warto od samego początku znaleźć interesujący nas temat, złapać tzw. bakcyla i rozwijać wiedze i umiejętności. Innym, ale za to równie ważnym aspektem jest wybór promotora. Z tym trzeba zaczekać najlepiej do samego końca. Będąc na ostatnim roku, wybór jest pełen i można na prawdę podjąć właściwa decyzje bez obawy, że trafi się niekompetentny wykładowca.

Powinieneś wybrać temat, który cię interesuje

Nie jest to do końca dobra rada z bardzo prostego powodu. Otóż można śmiało zbadać każdy temat ściśle związany z naszymi zainteresowaniami, niezależnie od tego, jakie mamy emocjonalne nastawienie. Nie warto wybierać zagadnień, z którym zupełnie się nie utożsamiamy, bądź nigdy nie miałeś z nim żadnej styczności. Jednak temat pokrewny, choć na pierwszy rzut oka nudny lub mało znaczący, może mieć do zaoferowania więcej literatury lub możliwości przeprowadzenia badan. Absolutnie nie sugeruj się otoczeniem, ale też nie odrzucaj zagadnień których „nie lubisz”.

Zdecyduj, czy piszesz pracę teoretyczną czy badawczą

To, jaki rodzaj pracy dyplomowej wybrać, od zawsze spędza sen z powiek studentów. O ile w przypadku pracy magisterskiej nie ma tego problemu, ponieważ tam zawsze trzeba przeprowadzić badania, to przy pracy licencjackiej mamy wolną rękę. (Teoretycznie, ponieważ zależy to zazwyczaj od promotora). Polecamy wybór pracy badawczej:

 • mniej teoretycznego pisania,
 • praca badawcza zajmuje mniej czasu. Teoria może zostać ograniczona do minimum, najważniejsza jest część empiryczna
 • takie prace są lepiej oceniane,
 • korzystanie z własnych badań podnosi prestiż danej pracy,
 • dzięki przeprowadzeniu ciekawych badan możesz dostać nieoczekiwaną ofertę pracy,
 • Część metodologiczna i projektowanie badań może sprawiać kłopoty. Jednak to nie powinno być decydującym czynnikiem w wyborze.

Zadaj sobie parę dodatkowych pytań

Co może zainteresować przyszłego pracodawcę?

Pisanie pracy magisterskiej ma w sobie ogromny potencjał. Jeśli wybierzesz temat, który jest nie tylko interesujący dla ciebie i promotora, ale również ma potencjał naukowy, możesz nawet niechcący coś odkryć. Oryginalny temat pozwoli ci się wyróżnić wśród tłumu. Takim wyborem również zademonstrujesz swoje zainteresowanie tematem oraz umiejętność myślenia i szukania nowych rozwiązań.

Czy mógłbym to robić do końca życia?

Praca dyplomowa to pierwszy krok w kierunku wymarzonej kariery. Wiec to nie tylko projekt do zaliczenia, ale i ponikad sprawdzian. Wyobraź sobie przez chwile, że wybraną specjalizacje będziesz wykonywał być może przez kilkanaście kolejnych lat. Jak się z tym czujesz? Jesteś już znudzony lub zmęczony? Bardzo dużo wykładowców właśnie to radzi swoim studentom – aby zadali sobie to pytanie i wyobrazili siebie za kilka lat. Zamiast wybrać temat łatwy i przystępny, skup się raczej na tym, co cię naprawdę interesuje. Czasem więcej wysiłku włożonego w prace zaliczeniowa może oznaczać przyjemniejsza karierę.

Jaki jest potencjał edukacyjny pracy?

Warto bez wątpienia rozpatrzyć też aspekt edukacyjny i wybrać temat, który pozwoli poszerzyć wiedzę. Pamiętaj, że temat twojej pracy zaliczeniowej będzie na twoim CV – to też kolejny powód, dla którego warto wybrać coś specjalnego. Poszerzona wiedza to wyprzedzenie konkurencji i lepszy start w karierze. Może wiec warto wziąć pod uwagę umiejętności i doświadczenie, jakie można osiągnąć dzięki realizowaniu pracy magisterskiej. Tutaj warto zaznaczyć też, że praca teoretyczna nie jest gorsza niż praca oparta na doświadczeniach.

Z kim mogę współpracować lub kogo mogę zaprosić do współpracy? ?

Realizacja pracy dyplomowej bywa świetną okazją do rozpoczęcia współpracy z przyszłym pracodawcą. Wiele firm jest nastawionych na współpracę z instytucjami i studentami. Udzielają dostępu do danych i oferują niekiedy możliwość wykorzystania technologii. Doświadczenie zdobyte podczas takiej współpracy ma niesamowita jakość i świetnie wygląda na CV. Do tego pozwala na nawiązanie kontaktów i poznanie wielu potencjalnie wpływowych ludzi.

Jakich tematów prac magisterskich nie wybierać?

Źle wybrany temat przyczyni się ciężkiego i żmudnego wysiłku intelektualnego podczas przygotowania pracy, jak również do słabej obrony. Jakiego tematu zatem nie wybierać?

 • Znacznie odbiegającego od twoich zainteresowań. Podczas obrony komisja bardzo szybko zauważy, że nie interesujesz się tematyką i to się odbije na ocenie.
 • Takiego, o którym dany promotor niewiele wie. Nie będzie wtedy w stanie zbyt wiele pomoc.
 • Omijaj nowe pojęcia i świeże trendy. Do pracy magisterskiej jednak potrzeba dużo materiałów i publikacji, aby ja napisać.
 • Nie podejmuj tematyki, która nie jest związana lub nie występuje w Polsce.
 • Nie podejmuj tematu, który będzie wymagał skomplikowanych badań. W najlepszym razie po prostu nie zdarzysz ich przeprowadzić.
 • Popularnego i oklepanego tematu tez nie warto wybierać. Nie będzie w nim miejsca na wymyślenie czego nowego lub pasjonującego. Dobry wybór dla tych, którzy chcą „mieć z głowy” jak najszybciej, jednak ryzyko niesprostania wymogom jest tutaj bardzo duże.

Czy wybór tematu pracy dyplomowej jest zawsze trudną kwestią? Jak widać zawsze i dla każdego. 


blue laptop

Wymogi edytorskie prac dyplomowych

Praca dyplomowa (licencjacka lub magisterska) jest pisemną rozprawą wykonaną samodzielnie przez studenta, pod kierunkiem promotora na temat związany z kierunkiem kształcenia i studiowaną specjalnością.


girl laptop

Negatywna recenzja czyli odrzucenie artykułu naukowego

Negatywna recenzja zwykle oznacza odrzucenie artykułu naukowego. Naukowcy i badacze komunikują się ze sobą poprzez publikowanie swoich prac.

Kategorie: Porady